Élénkült a magyar kkv-szektor forrásszerzési kedve – derül ki a K&H bizalmi index első negyedéves kutatási adataiból. A vállalkozások egyre aktívabban keresik a fejlődéshez szükséges forrásokat; az elmúlt egy évben a cégek harmada adott be pályázatot, és nőtt a sikeresen elnyert pályázatok száma is.
A pályázati aktivitás erősödése különösen figyelemre méltó annak fényében, hogy a cégvezetők szerint az uniós forrásokhoz való hozzáférés továbbra sem egyszerű – írják a K&H szakértői. A vállalkozások 28 százaléka még mindig rendkívül bonyolultnak tartja az EU-s támogatások igénylési folyamatát – igaz, 1 évvel ezelőtt még 44 százalékuk vélekedett így.
A pályázati lehetőségek ismertsége – ami a teljes kkv szektorban 24 százalékot ért el – továbbra is vegyes képet mutat, és érdekes módon szorosan összefügg a vállalat méretével. A középvállalatok körében működik a leghatékonyabban az információáramlás: ebben a szegmensben a cégek 31 százaléka jól ismeri a releváns pályázati kiírásokat. A legkisebb és a legnagyobb vállalatok esetében ugyanakkor az ismertségi szint egyaránt 22 százalék.
Ágazati bontásban még markánsabb különbségek rajzolódnak ki. A mezőgazdasági vállalkozások (39%), valamint az ipar és az építőipar szereplői (29%) jóval célzottabban és gyorsabban értesülnek az aktuális támogatási lehetőségekről. Ezzel szemben a kereskedelmi és szolgáltatói szektorban (egyaránt 22%) továbbra is érzékelhetők az információáramlás hiányosságai.
„A K&H kkv bizalmi index adatfelvétele az országgyűlési választásokat megelőző időszakban történt, ami fontos szempont az eredmények értelmezésekor. Az aktuálpolitikai várakozások azonban már ebben az időszakban is érezhetően befolyásolták a pályázati aktivitást. A pályázati trendeket, a források tényleges lehívását és a hosszú távú beruházási kedvet az új politikai éra gazdaságpolitikai döntései és a nemzetközi környezet alakulása az év további részében várhatóan még jobban befolyásolják majd” – kommentálta a felmérés eredményeit Rammacher Zoltán, a K&H lakossági és kkv-szegmens marketingvezetője.
Nukleáris hatósági találkozót tartottak Csehországban, amelynek fókuszban az új atomerőművi blokkok, a kis moduláris reaktorok, valamint a hosszú távú üzemeltetés volt.