A kormány felkérte a Pénzügyminisztériumot, hogy vizsgálja ki, hogyan teremthető meg a magántőkealapok átláthatósága és a tényleges tulajdonosok azonosítása – tájékoztatott Köböl Anita kormányszóvivő.
A vizsgálatnak ki kell térnie arra, hogy a magyar szabályozás teljes körűen megfelel-e az Európai Unió pénzmosás elleni előírásainak, biztosított-e a 25 százalék feletti tényleges tulajdonosok azonosíthatósága, valamint megfelelően működik-e a NAV, az MNB és a pénzügyi szolgáltatók közötti adatszolgáltatási és ellenőrzési rendszer – számolt be a május 27-i kormányszóvivői sajtótájékoztatón Köböl Anita.
Megírta a Magyar Közlöny…
A magántőkealapokról szóló 1174/2026. (V. 26.) kormányhatározat a Magyar Közlöny május 26-i számában jelent meg. Eszerint a kormány
– „megállapítja, hogy a magántőkealapokkal kapcsolatos jogszabályok és a magántőkealapok működésének teljes körű és soron kívüli felülvizsgálata szükséges a tényleges tulajdonosi viszonyok átláthatóságának megteremtése érdekében”; és
– „elrendeli a magántőkealapokkal kapcsolatos jogszabályok és a magántőkealapok működésének teljes körű és soron kívüli felülvizsgálatát és a kapcsolódó jogalkotás előkészítését.”
A felelős a pénzügyminiszter, határidő: 2026. június 15.
…és szerepelt a TISZA programjában is
„A működő és emberséges Magyarország alapjai” című, februárban közzétett kormányprogram „Zéró tolerancia a korrupcióval szemben” című fejezetben ezt olvashatjuk: „Megszüntetjük a magántőkealapok és egyéb eszközkezelők mögötti tényleges tulajdonosok anonimitását, hogy ne lehessen titokban kijátszani a közpénzt ezeken keresztül.”
Nukleáris hatósági találkozót tartottak Csehországban, amelynek fókuszban az új atomerőművi blokkok, a kis moduláris reaktorok, valamint a hosszú távú üzemeltetés volt.